Будь захищеним у кіберпросторі

З нагоди міжнародного Дня захисту інформації студенти факультету кібербезпеки національного університету  «Львівська Політехніка» разом з кандидатом фізико-математичних наук Лахом Юрієм Володимировичем підготували матеріал про те, як вберегти себе та близьких від шахраїв у мережі Інтернет.  

photo-1517292987719-0369a794ec0fНа думку науковця, кібербезпека – це захист інформаційної безпеки, персональних даних та комп’ютерних мереж. Цей напрям входить до сфери інформаційних технологій та дуже необхідний в ХХІ столітті.

Юріє Володимировичу, як вберегти себе від кіберзлочинців?

Перша настанова – не порушувати режим конфіденційності. Також вважаю, що треба зберігати свої паролі в безпечних місцях. Банківські картки не варто тримати поруч з пін-кодами, аби у разі втрати мінімізувати негативні наслідки. Паролі бажано регулярно змінювати.  Варто зазначити, що код доступу має містити різні букви та цифри.

Важливим пунктом є зміна налаштувань за замовчуванням після установки програм, адже через установчі властивості шахраї можуть дістатись до ваших персональних даних.

Рекомендується періодично оновлювати програмне забезпечення, користуватися ліцензійними версіями антивірусів і періодично проводити сканування.

photo-1505322747495-6afdd3b70760Очевидно й те, що поширювати особисту інформацію в Інтернеті, зокрема в різних соцмережах, то погана ідея. Не всі шахраї використовують програмні методи, адже певну інформацію можна отримати і переглянувши фотографії. Часто люди через свою необережність поширюють інформацію та фото, на яких насправді міститься багато даних. Наприклад, про життя, фінансове становище. Небезпечно також повідомляти в соціальних мережах точне місце свого проживання та подальші плани. Таким чином ви самостійно повідомляєте злодіям, коли нікого не буде вдома. Тим паче, злодії вже могли дізнатись інформацію про помешкання з ваших фотографій.

А які найбільш поширені шахрайські маніпуляції?

В основному шахраї «полюють» на довірливих людей. Розсилають їм різні оманливі електронні листи з гучними заголовками. Тому якщо Вам повідомили про грошову перемогу, а згодом просять перейти за посиланням, то такі повідомлення варто одразу видаляти. У жодному разі не можна завантажувати вкладені файли, які можуть міститись в листі, адже скоріш за все цей файл містить певний вірус, що миттєво заразить ваш особистий комп’ютер або ґаджет. Якщо таке повідомлення ви отримуєте у вигляді спливаючого вікна чи нав’язливої реклами, тоді це вікно бажано закрити або ігнорувати.

Також мисливці за персональними даними часто маніпулюють людьми. Спочатку повідомляють про проблему з кредитною карткою потенційної жертви, а згодом вимагають особисті дані. В такий спосіб вони хочуть підтвердити факт, що саме ви є власником картки, а згодом вдаються до маніпулювань. У  будь-якому випадку варто якомога швидше завершити розмову. Після цього звернутись до найближчого відділення  банку або одразу зателефонувати на гарячу лінію.

Що потрібно робити батькам, аби вберегти своїх дітей від небезпек у Інтернеті?

Для того, аби Ваша дитина якомога безпечніше могла користуватись просторами всесвітньої павутини, придумали так званий, батьківський контроль. Це програми або певні налаштування, що обмежують можливості користування Інтернетом. Вони вберігають від інформації та інших ризиків, які можуть завдати моральної шкоди дитині.

Навіть з функцією батьківського контролю, дорослі повинні цікавитись діями своїх дітей в Інтернеті. Також необхідно пояснити основні правила безпечної поведінки в кіберпросторі. Наголосити, що не варто розповсюджувати особисту інформацію і спілкуватись з невідомими людьми.

Юлія Сенишин