Головні правила поведінки у випадку пожежі у квартирі

sfsf3ed

Фото: kvartal.ua

За останні півроку в Україні зафіксовано більше 25 тисяч пожеж, внаслідок яких загинуло близько 900 людей. І хоч ви можете не часто спостерігати на вулицях міста пожежну машину, яка їде на виклик, та все ж наслідки від навіть невеликих загорянь можуть бути катастрофічними.

Багато хто вважає, що пожежа їх не торкнеться. Як показує статистика, більшість пожеж відбуваються в житлових будинках. Причини загорянь практично завжди однакові: застарілі комунікації, несправна електропроводка, паління в недозволених місцях і залишені без нагляду електроприлади. У цій статті ми розповімо, як діяти, якщо у вашому помешканні спалахнула пожежа.

Фото: gromada.ks.ua

Фото: gromada.ks.ua

Якщо у вашій домівці спалахнула пожежа, головне – не панікуйте і відразу викликайте пожежно-рятувальну службу. Як би це банально не звучало, та це правило врятувало не одне життя.

Якщо загорівся побутовий електроприлад, постарайтеся його знеструмити (якщо телевізор – перш за все, витягніть вилку з розетки або вимкніть електрику у квартирі через електрощит). Пам’ятайте, що палаючий телевізор виділяє безліч токсичних речовин, тому постарайтеся відразу ж вивести з приміщення людей. Накрийте телевізор будь-якою щільною тканиною, щоб припинити доступ повітря.

Якщо це не допоможе, через отвір в задній стінці залийте телевізор водою. При цьому намагайтеся стояти осторонь полум’я, адже кінескоп може вибухнути. Перевірте, чи закриті всі вікна і кватирки, адже доступ свіжого повітря додасть вогню сили. Якщо горять інші електричні прилади або проводка, то треба вимкнути рубильник, вимикач або електричні пробки, і після цього викликати пожежну службу.

Якщо пожежа виникла і поширилася в одній з кімнат, не забудьте щільно закрити двері палаючої кімнати – це завадить полум’ю поширитися по всій квартирі і сходовому майданчику. Ущільніть двері мокрими ганчірками, щоб дим не проникав в інші приміщення. У сильно задимленому просторі потрібно рухатися поповзом або пригнувшись.

Фото: kvartal.ua

Фото: kvartal.ua

Всупереч поширеній думці, гасити вогонь простою водою – неефективно. Найкраще користуватися вогнегасником, а за його відсутності – мокрою тканиною, піском або навіть землею з квіткового горщика.

Якщо ви бачите, що ліквідувати загоряння своїми силами не вдається, негайно тікайте. Візьміть документи, гроші і покиньте квартиру через вхідні двері. Якщо шлях до вхідних дверей відрізаний вогнем і димом – рятуйтеся через балкон. До речі, найбезпечніші місця в палаючій квартирі – на балконі або біля вікна. Тут пожежні знайдуть вас швидше. Тільки одягніться тепліше, якщо на вулиці холодно. Відкривайте двері на балкон обережно, оскільки полум’я від великого припливу свіжого повітря може посилитися. Не забудьте щільно закрити двері балкону за собою.

Постарайтеся перейти на нижній поверх (за допомогою балконного люка) або по суміжному балкону до сусідів. Ще один шлях порятунку – через вікно. Але пам’ятайте: вкрай небезпечно спускатися по мотузках, простирадлах і водостічних трубах. Дуже часто такий спосіб порятунку є неефективним і закінчується трагічно. Також ні в якому разі не слід стрибати вниз.

firefighters20

Фото: gromada.ks.ua

Якщо ж знайти вихід не вдається, тоді ущільніть ганчірками двері в кімнату, в якій ви знаходитесь і полум’я якої ще не досягло. Як тільки переконаєтесь, що ваш заклик про допомогу почули, лягайте на підлогу, де менше диму. Таким чином, можна протриматися близько півгодини.

Оскільки вогонь і дим поширюються від низу до верху, особливо обережними повинні бути жителі верхніх поверхів.

Якщо ви випадково опинилися в задимленому під’їзді, рухайтеся до виходу, тримаючись за стіни. Перебуваючи в висотному будинку, не біжіть вниз крізь полум’я, а використовуйте можливість врятуватися на даху будівлі, не забувайте використовувати пожежні сходи. Під час пожежі заборонено користуватися ліфтом : його в будь-який час можуть відключити. Крім того, ви самі заженете себе в пастку, адже ви отримати отруєння чадним газом. Вибираючись з під’їзду на вулицю, як можна довше затримайте дихання, а ще краще – захистіть ніс і рот мокрим шарфом або хусткою.

На кухні і балконі найчастіше відбуваються масштабні загоряння. Як від цього вберегтися? Пам’ятайте, що небезпечно зберігати на кухні і на балконі легкозаймисті речовини, різні ганчірки. Адже навіть недопалок, який випадково залетів на балкон може стати причиною сильної пожежі. Також і на кухні фіранки можуть спалахнути, якщо вони висять в безпосередній близькості від плити. Тому не слід заповнювати кухню і балкон непотрібними речами, старими меблями, макулатурою та іншими предметами, які можуть послужити «їжею» вогню.

Андрій Ощудляк