Кібербезпека для малих і дорослих: як захистити себе в Інтернеті

50788422_1641507049327947_3404451091834732544_nУчені компанії з дослідження ринку Childwise зазначали, що діти віком від 5 до 16 років проводять перед екраном у середньому шість з половиною годин на день. За останні двадцять років тривалість зросла більше, ніж удвічі. Сюди віднесли екрани комп’ютерів, телевізорів, телефонів, планшетів та ігрових приставок. З метою захисту наймолодших користувачів в Інтернеті активісти кампанії «Розумне місто» провели тренінг, де розповіли про кібербезпеку й правила розумного використання платформ всесвітньої павутини. Тренінг відбувся в дитячій бібліотеці-філії №22. За допомогою ігор тренер Оксана Олешко розповіла про можливу небезпеку в Інтернеті, пояснила, які дані можна залишати у відкритому доступі і кому не варто довіряти.

«Запам’ятайте: якщо незнайома людина пише до вас і запитує, коли ви залишаєтеся вдома самі, коли працюють ваші батьки або ставлять вам інші запитання, які змушують вас почуватися некомфортно, не відповідайте такій людині, одразу припиніть розмову. Розкажіть про це своїм батькам», – пояснює Оксана. Також вона нагадала, що не варто вірити тим, хто пропонує безплатні квитки на концерт улюбленої групи чи представляється знайомим тата чи мами.

50958864_1641507439327908_264071803587002368_nДіти розповіли і про власний досвід користування Інтернетом, брали участь у всіх обговореннях. Разом вони дійшли до висновку, що при виникненні загрози варто одразу розповісти про це батькам, вчителям чи правоохоронцям. Також із школярами працював психолог, який пропонував різноманітні уявні ситуації, а діти вирішували, як варто вчинити у кожній з них.

Учні зрозуміли всю небезпеку розкриття особистих даних та обіцяли бути обережними в Інтернеті,  використовувати його для пошуку потрібної інформації та заходити лише на безпечні сайти. А для того, щоб вони не забували про кібербезпеку, активісти роздали їм пам’ятки з правилами для розумних користувачів Інтернету.

50874039_1641507429327909_1092362590287298560_nУ час, коли комп’ютерами починають користуватися раніше, ніж навчаються читати, варто самим пам’ятати і дітям пояснювати, що збільшується і кількість кібератак. За даними Департаменту кібербезпеки Національної поліції України, щорічно кількість виявлених кіберзлочинів збільшується на 2,5 тисячі. Комп’ютерну злочинність розглядають ще з початку широкого застосування техніки, проте тоді найчастіше розслідували викрадення чи псування устаткування.

Для того, щоб захистити себе чи свою дитину в Інтернеті, варто пам’ятати:

  1. Не можна нікому, навіть найближчим друзям, розповідати свої паролі. Якщо ви вирішили записати їх, щоб не забути, залишайте листок вдома і не беріть його в школу, на роботу чи в інші місця, де можете загубити.
  2. Для паролю краще вибрати невелике речення. Пароль «1111» більше не є актуальним і надійним.
  3. Не діліться всією інформацією про себе в мережі. Згідно з законодавством України, дані про національність, освіту,  сімейний  стан,  релігійні переконання, дату і  місце народження належать до конфіденційних і мають обмежений доступ, а ми самі добровільно розповідаємо про них широкому колу людей.
  4. Не переходьте на всі посилання, які вам надсилають незнайомці чи навіть друзі – їхні сторінки також могли постраждати від зловмисників.
  5. Не скачуйте програми чи додатки із сумнівних ресурсів.
  6. Не підключайтеся до всіх відкритих мереж Wi-fi. Спокусливо, проте небезпечно.
  7. Робіть покупки лише в перевірених Інтернет-магазинах.
  8. Не повідомляйте імена, адреси, номери телефонів свої, членів своєї родини, колег тощо.
  9. Сім’ї варто погодити прийнятний час, який дитина може проводити в Інтернеті, та сайти, які вона планує відвідувати.

Наша безпека на просторах Інтернету залежить від нас самих. Користуючись елементарними правилами культури користування мережею, ми вже маємо набагато менше шансів потрапити на гачок інтернет-шахраїв.