Кіберпростір – новий плацдарм для війни. Які країни готові?

clement-h-544786-unsplash

Цьогоріч 5 лютого у світі відзначають День безпечного інтернету. Проводять його під гаслом «Разом для найкращого Інтернету». Ми дбаємо про свою безпеку вдома, на роботі чи на вулиці. Камери спостереження, протипожежні заходи захищають нас, проте як захистити себе у віртуальному світі? Комп’ютерна безпека стала важливим питанням і для людини, і для держави.

Безпека у кіберпросторі може здаватися явищем далеким від нашого повсякденного життя. Кібератаки недаремно часто здійснюють за допомогою вірусів: як і віруси в реальному житті, кібератака «заражає» одразу багатьох. Дані, які викрадають з пристрою однієї людини, можуть включати також особисту інформацію багатьох інших людей. Так під загрозою може опинитися кожен. Які країни найкраще захищені від кібератак і як їм це вдалося?

Міжнародний союз електрозв’язку спільно із ABI Research визначили індекси глобальної кібербезпеки та встановили рейтинг найбільш підготовлених до атак країн.

  1. Америка

Країни витрачають численні кошти, щоб уберегти себе та своїх громадян від загроз кіберпростору. Наприклад, за оцінками дослідників, витрати на кібербезпеку на державному рівні у США досягають 22 мільярдів доларів у 2022 році.

Про кібербезпеку дбає не лише держава, а й окремі міста. У Нью-Йорку створили спеціальний додаток на телефон, який попереджає про підозрілі повідомлення чи перехід на шкідливі сайти.

  1. Канада

За даними дослідження 2013 року, Канада є другою державою за найбезпечнішими кіберпросторами. Кількість користувачів Інтернету там сягає 85,8% всього населення. Згідно з опитуванням у Канаді та США, усе більше громадян бачать у кібератаках такий рівень загроз, як і в тероризмі чи торгівлі людьми, тому влада повинна завжди бути готовою до можливої небезпеки.

  1. Австралія, Малайзія та Оман  

На третьому місці немає країн Європи. Його розділяють Австралія, Малайзія та Оман. Фергюс Хансон, голова Міжнародного центру кіберполітики вважає, що Австралія стала світовим лідером у тіньовому мистецтві кібервійни. «Для Австралії, як оборонні, так і наступальні кібернетичні можливості є важливим компонентом військового арсеналу країни», – каже Хансон.

Австралія змалку привчає громадян дбати про свою кібербезпеку. Часто навчальні заклади ставали ціллю кібератак, адже мають у своєму доступі особисті дані учнів чи студентів. За новою навчальною програмою учні вивчають кібербезпеку в школі: діти розвивають навички кодування, аналізу даних тощо. Ініціатива належить Університету Сіднея, її підтримав уряд, чимало австралійських та навіть закордонних компанії.

Австралійський уряд також запустив програму кібербезпеки в дитячих садочках. Програма націлена на дітей від 3 до 12 років. Дітей вчать ідентифікувати підозрілу поведінку в Інтернеті, як її блокувати і як повідомляти про образливі програми та сайти.

У Малайзії створена Національна поліція з кібербезпеки. Також засновано CyberSecurity Малайзія – агентство при Міністерстві науки, технологій та інновацій Малайзії. З ініціативи влади програми з кібербезпеки почали вивчати в школах.

Оман перший в арабському світі за рейтингом безпеки в Інтернет-просторі. За даними управління інформаційних технологій Омана, за один лише 2017 рік було припинено понад 800 мільйонів кібератак різного рівня і напряму.

  1. Нова Зеландія та Норвегія

Наслідуючи найближчу західну сусідку Австралію, Нова Зеландія також посилила своє становище в кіберпросторі. Віддалене географічне розташування країни не допомагає вберегтися від кібератак, проте влада розробила Стратегію Кібербезпеки, яка і захищає країну. Ця Стратегія поширюється на чотири напрямки: кіберстійкість, кіберздатність, боротьба з кіберзлочинністю і міжнародне співробітництво.

У Норвегії існують Норвезькі сили кіберзахисту, які є підрозділом Збройних сил. У штабі працюють понад 1500 осіб, розташованих у більш ніж 60 місцях. За останні декілька років норвезьке міністерство закордонних справ, армія, норвезьке агентство з радіаційного захисту та інші інституції були об’єднані в кібератаку шпигунською групою, яку прослідковують до Росії. Через постійну загрозу Норвегії доводиться постійно удосконалювати кіберзахист країни.

freestocks-org-540554-unsplash

Що Україна може запозичити від цих країн для зміцнення нашого кіберпростору?

  1. Вивчати кібербезпеку в школах, вчити літніх людей комп’ютерної грамотності. У Львові, наприклад, існують комп’ютерні курси для людей літнього віку. Ми повинні знати про кіберзагрози та інструменти захисту.
  2. Впровадити політику багатофакторної автентифікації. Вона передбачає, що користувачеві, щоб отримати доступ потрібно пред’явити більше одного «доказу механізму аутентифікації». Наприклад, для онлайн-оплати вас просять ввести код, який прийде на телефон.
  3. Заохочувати і розвивати кібер-страхування. Понад 90% кібер-страхового бізнесу зосереджено в США. Поки для України це поняття не достатньо знайоме, проте час змінить ситуацію.
  4. Проаналізувати та захистити мережу постачання смартфонів, планшетів, комп’ютерів тощо.
  5. Розвивати кіберсилу та потенціал тих, хто може бути залученим у кіберзахист.

З часу початку російсько-української війни хакерські атаки на Україну стали частішими. За останні роки кібербезпеку в Україні порушили Petya.A, BlackEnergy3, атака на внутрішні телекомунікаційні мережі Мінфіну, Пенсійного фонду тощо. За даними дослідження близько 60% населення України є інтернет-користувачами. Кожного дня інтернетом користуються 72% користувачів.

У рейтингу найбезпечніших щодо кібератак на пострадянському просторі Україна п’ята. Перед нею: Молдова, Росія, Грузія й Азербайджан. Проте країна намагається вдосконалювати становище в кіберполітиці. З 2016 року діє Стратегія кібербезпеки. У ній влучно вказано, що кіберпростір поступово перетворюється на окрему, поряд із традиційними «Земля», «Повітря», «Море» та «Космос», сферу ведення бойових дій. Ще раніше, із 2016, було засновано Кіберполіцію. Кібербезпеку вивчають в університетах, а в недалекому майбутньому про неї розповідатимуть у школах.

За дослідженнями Міжнародного союзу електрозв’язку спільно із ABI Research

Тетяна Байбак