Кіберзлочинність: як ідентифікувати та як діяти

Інтернет – це надзвичайний ресурс для всіх поколінь. Проте ми маємо користуватися ним з обережністю. Адже «кіберхижаки» можуть орієнтуватися на найбільш вразливих серед нас – людей похилого віку, зокрема на крадіжку в них грошей і цінної особистої інформації. Однак, знання – це сила, і усвідомлення того, що ми здатні запобігти, може вберегти нас. Ця інформація допоможе вам і членам ваших родин не стати жертвами кіберзлочинів.

Літні люди та кіберзлочинність

Запобігайте тому, щоби ваші близькі ставали жертвами

Інтернет – це неймовірний ресурс для літніх людей. Але часом він може стати місцем для залякування, де незнайомці мають багато можливостей, аби забрати у вас переваги Всесвітньої мережі. Якщо ви розумієте ризики і практикуєте безпечне використання комп’ютера, то немає причин для того, аби не насолоджуватися всіма пропозиціями інтернету.

Що таке кіберзлочинність?

Кіберзлочинність – це загальна назва кримінальної діяльності, яку використовують на інтернет-просторах, часто з намірами заробити грошей або дістати особисту інформацію.

 • Кіберзлочинність випереджає незаконний обіг наркотиків як тактику злочинців заробляти гроші;
 • Кожних 3 секунди якусь особу грабують через інтернет.

Методи кіберзлочинності, з якими найчастіше стикаються звичайні користувачі:

Кібербезпека інфографіка-01

 1. Фішинг – фейкові електронні листи, у яких просять зазначити конфіденційну інформацію або особисті дані. Здебільшого, вони  містять посилання на веб-сайт в Інтернеті, зовнішній вигляд якого повністю копіює дизайнвідомих ресурсів.
 2. Злом – коли злочинець насильно без дозволу намагається отримати доступ до вашого пристрою.
 3. Натискання на оголошення – коли жертва натискає на фейкове оголошення і дозволяє злочинцю спрямовувати її комп’ютер за певним посиланням, яке впливає на пристрій або наближує до нього.
 4. Шкідливе програмне забезпечення – програма, яка встановлюється на комп’ютер без вашого дозволу, і впливає або порушує роботу комп’ютера.

Як ідентифікувати кіберзлочин та що робити?

Кібербезпека інфографіка_Artboard 5

 1. Авторитетний банк або інший сервісний провайдер ніколи не запитає про ваші банківські реквізити чи паролі через електронні листи чи інші онлайн-повідомлення. Якщо вам прийшов подібний запис, просто видаліть його.
 2. Переконайтеся, що організація, з якою ви хочете мати справу, є законною.
 3. Будьте обережні з незнайомими електронними листами. Якщо ви отримали небажане повідомлення від групи/особи/організації, якої не впізнаєте, тоді не відкривайте і переконайтеся, що видалили його.
  • Не цікавтеся, а також не панікуйте, коли отримаєте повідомлення з фразами, на кшталт: «Це Ви на цьому фото?» або «Ваша сторінка закриється, якщо тільки Ви не натисните тут…».
  • Очевидно, що офіційні повідомлення про нові віруси майже завжди брехливі, не переходьте за ними і не відповідайте.
  • Якщо ви отримали листа, де заявляють про те, що є вашим другом чи членом сім’ї, але ви вважаєте його дивним або не розпізнаєте адреси, перевірте з реальною особою те, чи безпечно якісь посилання чи вкладення до того, як це зробити.
 4. Ігноруйте обіцянки про те, що можна «швидко і просто заробити гроші», «легко втратити вагу», заяви, що ви перемогли в якомусь змаганні, де навіть не брали участі, та інші малоймовірні заяви.
 5. Дорослі можуть стати жертвами кібербулінгу (погрози, цькування в мережі) теж. Тому, якщо ви мали досвід поганих, загрозливих повідомлень або інші люди вимагали у вас гроші, особисті дані, Ви повинні негайно попросити про допомогу в когось з членів сім’ї чи у правоохоронних органів.

Кілька порад, як захистити себе та свій комп’ютер від кіберзлочинності

Кібербезпека інфографіка__3_Artboard 4

ЗАВЖДИ повністю виходити з усіх веб-сайтів і програм до того, як покините комп’ютер, особливо у публічних місцях.

ЗНАННЯ – це сила, варто читати про комп’ютерну приватність.

БУТИ ВПЕВНЕНИМИ, що встановили якісну антивірусну систему та програмне забезпечення, а також періодично їх оновлювати.

НІКОЛИ не публікувати свою адресу, особисті дані чи паролі.