Правила безпечного відпочинку на воді

11218767_1684717981760921_2455296758991134445_nЗ початку 2015 року на водоймах Львівщини загинуло 37 осіб, з них – 6 дітей. Якщо ви хочете, щоб після купального сезону залишилися тільки приємні враження, дотримуйтеся простих правил, які можуть зберегти життя.

1. Купайтеся тільки в місцях, які спеціально відведені й обладнані для цього

Перед відпочинком варто поцікавитися, в якому стані місце, де ви збираєтеся відпочивати.

«Найчастіша причина нещасних випадків на воді – невідповідальне ставлення до своєї безпеки, – розповідає Ігор Курус, головний фахівець відділу зав’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області. – Переважно випадки загибелі трапляються на водоймах, які не обладнані для відпочинку. Це кар’єри, річки, озера, де немає рятувальних постів і спеціально облаштованих пляжів, де немає ніяких відповідних умов».

Навіть на водоймах, які призначені для купання, можуть бути небезпечні місця, особливо на глибині.

«Ми не рекомендуємо стрибати у воду з необлаштованих пірсів, містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів, – продовжує Ігор Курус. – Там, де місця не облаштовані для пірнання, у воді може бути каміння, залишки скла, розбиті пляшки, арматура, сміття. Людина, стрибаючи, зразу ж отримає травму. Також забороняється стрибати в річках. Там дно переважно неглибоке, і це також закінчується травмами та переломами».

2. Поводьтеся у воді розумно

Якщо ви ще не навчилися добре плавати, то купайтеся тільки під наглядом інструктора чи дорослого. І навіть якщо ви вважаєте себе досвідченим плавцем, не переоцінюйте своїх можливостей: не запливайте за попереджувальні знаки, буї, бакени.

«Попереджувальні знаки обов’язково стоять на всіх водоймах, облаштованих для відпочинку, – зазначає Ігор Курус. – Вони спеціально поставлені в місцях, де починається глибина 1,75 м. Запливати за них заборонено».

Також не купайтеся віддалік від інших людей, щоб у разі потреби ви могли покликати на допомогу. Стежте за тими, хто купається неподалік вас і будьте готовими допомогти при потребі.

Пірнати можна лише в тих місцях, де для цього є достатня глибина, прозора вода та рівне дно. Стрибати з катамаранів, човнів, катерів чи пароплавів не варто.

3. Не поєднуйте відпочинок на воді зі застіллями та святкуваннями

Поєднувати пікнік та відпочинок у воді не варто, адже після прийому їжі у водойми рекомендують не заходити протягом півтори години, а після вживання алкоголю взагалі заборонено купатися.

Також не можна довго засиджуватися на березі. «Коли відпочиваєте на пляжі на сонці, а тоді розбігаєтеся і стрибаєте у воду – це неправильно, – розповідає Ігор Курус. –  Адже на пляжі тіло нагрівається, а вода прохолодніша. Велика різниця температур може викликати судоми. У такому випадку рекомендується мати на плавках чи купальнику булавку – якщо вколоти місце, яке звела судома, м’яз відпускає».

Заходити у воду потрібно поступово, щоб тіло звикало до зміни температури. Не рекомендується проводити у воді надто багато часу, краще купатися декілька разів по 20-30 хвилин. Так само не варто проводити багато часу на сонці, щоб не отримати сонячний удар. Краще відпочити в тіні.

4. Наглядайте за дітьми

Діти найчастіше стають жертвами водної стихії через те, що їх не догледіли батьки.

«На Львівщині траплялися такі випадки, коли батьки відпустили дитину гуляти на подвір’ї, а вона пішла на річку чи в озеро, впала і втопилася, – застерігає Ігор Курус. –  Було декілька випадків, коли діти віком 5-7 років залишалися без нагляду і падала у воду».

Необхідно також слідкувати за дітьми, які відпочивають на воді на надувних матрацах чи іграшках: вітер або течія можуть віднести їх далеко від берега.


Важливо пам’ятати!

Купатися можна тільки у безвітряну погоду при температурі води не нижче +20 С, а повітря – не нижче +24 С.

Якщо ви стали очевидцем нещасного випадку на водоймі, телефонуйте за номером Служби порятунку «101»  і повідомте рятувальників, які є на пляжі.

Перелік водойм на Львівщині, які облаштовані для відпочинку (інформація надана ГУ ДСНС України у Львівській області):

  1. Озеро Задорожнє (КП «Гові» №1, КП «Гові» №2, яхт-клуб «Вербіж», ФОП «Щипель О.М.», ФОП «Кісельов Д.А», ФОП «Буфан М.І.», ФОП «Романик»), Миколаївський район;
  2. Відпочинковий комплекс «Озеро Винниківське», м. Винники;
  3. Озера бази відпочинку «Майдан», с. Майдан, Дрогобицький район;
  4. «Бухта Вікінгів», с. Старе Село, Пустомитівсьий район;
  5. Озеро при Яворівському національному природному парку в с. Верещиця, Яворівський район;
  6. Озера відпочинкового комплексу ТзОВ «Алексік» в с. Модричі, Дрогобицький район;
  7. Озеро готельно-відпочинкового комплексу ТзОв «Узлісся» в с. Стрілки, Перемишлянський район;
  8. Став на території ТзОВ «Озерний край» м. Пустомити;
  9. Став відпочинкового комплексу  ТзОВ СОБ «Львівська Швейцарія», с. Давидів, Пустомитівський район.

Галина Копровська