Свідки: права та обов’язки

свідок

Слово «свідок» у більшості людей асоціюється зі судовим засіданням і викликає негативні емоції. Проте свідчити – це важлива справа, і не обов’язково пов’язана зі судом. У ширшому значенні свідок – це очевидець якої-небудь події, який готовий підтвердити те, що він бачив.

Люди, які стали свідками якогось злочину, зазвичай панікують та намагаються якнайшвидше покинути це місце, відійти на безпечну відстань чи заховатися. Дуже часто ці особи не знають, як багато від них залежить. До прикладу, очевидець вибуху може втекти кудись із міркувань власної безпеки, а може вчинити по-іншому: зателефонувати в міліцію, викликати бригаду швидкої допомоги, надати потерпілим першу домедичну допомогу.

«Активісти, які патрулюють місто, часто стають очевидцями різноманітних правопорушень, але не наділені такими повноваженнями, як правоохоронні органи, – зазначає Тарас Романишин, юрист ЦЕНТРУ БЕЗПЕКИ МІСТА. – При порушенні громадського порядку вони повинні викликати міліціонерів та разом вирішувати ситуацію. Зокрема, патрулювальники можуть виступати свідками при затриманні правопорушників  або понятими під час обшуку чи огляду приміщень. Незалежно від того, чи це адміністративне, чи кримінальне правопорушення, свідки та поняті виконують дуже важливу роль».

Кожна людина, яка дає свідчення (досудові чи на суді), має права, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення. Отож, якщо Вас викликали для давання показань, то Ви маєте право:

1) знати, у зв’язку з чим і в якому провадженні Вас допитують;

2) користуватися під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій правовою допомогою адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з положеннями статті 50цього Кодексу;

3) відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім’ї, які можуть стати підставою для підозри й обвинувачення у тому, що Ви, Ваші близькі родичі чи члени Вашої сім’ї вчинили кримінальне правопорушення; а також показання щодо відомостей, які згідно з положеннями статті 65цього Кодексу не підлягають розголошенню;

4) давати показання рідною або іншою мовою, якою Ви вільно володієте, користуватися допомогою перекладача;

5) користуватися нотатками і документами при даванні показань у тих випадках, коли показання стосуються будь-яких розрахунків та інших відомостей, які важко тримати в пам’яті;

6) на відшкодування витрат, пов’язаних з викликом для давання показань;

7) ознайомлюватися з протоколом допиту та заявляти клопотання про внесення до нього змін, доповнень і зауважень, а також власноручно робити такі доповнення і зауваження;

8) заявляти клопотання про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом;

9) заявляти відвід перекладачу.

Свідок має також зобов’язання:

1) прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду;

2) давати правдиві показання під час досудового розслідування та судового розгляду;

3) не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і які стали відомі свідку у зв’язку з виконанням його обов’язків.

Свідок, який дає показання у кримінальних справах, несе відповідальність:

1) за завідомо неправдиві показання слідчому, прокурору, слідчому судді чи суду або за відмову від давання показань слідчому, прокурору, слідчому судді чи суду, крім випадків, передбачених цим Кодексом, свідок несе кримінальну відповідальність;

2) за злісне ухилення від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду свідок несе відповідальність, тягне за собою накладення штрафу від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Особи, які патрулюють місто, можуть також виступати як поняті. Це сторонні особи, яких працівники органів досудового розслідування запрошують бути присутніми при проведенні обшуку, виїмки, огляду, пред’явленні осіб і предметів для впізнання, відтворенні обстановки і обставин події (слідчий експеримент), опису майна. Поняті засвідчують своїми підписами відповідність записів у протоколі слідчої дії виконаним діям.

Особа, яку залучають до проведення процесуальних дій під час досудового розслідування як понятого або яка стала очевидцем таких дій, зобов’язана на вимогу слідчого, прокурора не розголошувати відомості щодо проведеної процесуальної дії.

Якщо Ви виявили місця вчинення злочину, необхідно:

  • повідомити райвідділ міліції;
  • за можливості – обгородити місце злочину;
  • не допускати до місця випадкових перехожих;
  • категорично забороняється зачіпати/переміщати предмети, топтатись та залишати власні сліди на місці злочину (якщо відсутня необхідність).

Якщо Ви стали свідком вчинення правопорушення, рекомендується провести відеофіксацію, яка допоможе працівникам органів внутрішніх справ при проведенні слідства та притягненні до відповідальності винних осіб.