Віруси шантажувальники: загрози і захист

140946_539b1cf8e2e06539b1cf8e2e3d

Серед великої кількості шкідливих програм варто окремо виділити таку категорію, як віруси- шантажувальники. Напевно, деяким з вас вже доводилося з ними стикатися – всі файли перетворилися в абракадабру, а на екрані повідомлення, в якому за їх повернення в колишній вигляд вимагають заплатити. Як врятуватися від цих небезпечних вірусів, як вони працюють і чи можна повернути дані не втративши гроші?

Знайомтеся – шифрувальник

Програмами шифрувальником найчастіше виступають троянці. Ці «віруси» здатні потрапити на ПК користувача найрізноманітнішими шляхами, проте в 90% випадків причиною зараження стають самі неуважні користувачі.

Оскільки ці програми покликані приносити гроші шахраям-господарям, то їх поширення найчастіше має цільовий характер. В основному вони доставляються на комп’ютер користувача за допомогою соціальної інженерії – спеціальних психологічних прийомів, які змушують «жертву» чинити так, як хоче шахрай.

Можливі шляхи зараження

Основні шляхи зараження комп’ютерів шифрувальником:

  • Електронні листи з вкладенням документів або архівів, до яких прикріплений вірус. Найчастіше вони містять певний текст, який змусить адресата не замислюючись подивитися вміст листа. Наприклад «ОГО! Подивися, яке диво!». Або більш професійний варіант «Акт звірки від 14.04.1016», який може прийти в бухгалтерію підприємства. Відкривши такий лист, всі файли на ПК будуть зашифровані.
  • Файли, які розміщені на файлообмінниках або торрент-трекерах. Як правило, це файли програм – «читалок», плеєрів, відео-програвачів. Однак, вірус може ховатися і в текстових документах й відеофайлах.

    Ось так виглядає один з варіантів повідомлення від програми-шифрувальника, яке блокує екран.

Мобільні пристрої під прицілом

Ця проблема в наші дні перестала бути тільки головним болем користувачів ноутбуків або стаціонарних ПК.

Під прицілом не лише користувачі ОС Android, яких може тероризувати, наприклад, троянець-вимагач під назвою Simplocker, а й власники iPhone.

Шахраї все частіше використовують шкідливі програми і уразливості системи, щоб шантажувати власників телефонів кампанії Apple. Так, вимагачі крадуть електронну пошту користувача і, використовуючи сервіс Find My iPhone, блокує пристрій.

Для того щоб протистояти шахраям всім користувачам мобільних пристроїв і стаціонарних ПК необхідно пам’ятати про правила кібербезпеки. Це особливо важливо пам’ятати, оскільки зашифровані дані в 99,9% випадків неможливо розшифрувати самостійно.

Протидія

Фахівці Zillya! відзначають, що захиститися від шифрувальника МОЖНА. Для цього необхідно дотримуватися кількох правил:

1. Не відкривайте листи з вкладеними архівами.

2. Якщо відкрили такий лист не розпаковуйте вкладений архів.

3. Видаліть такий лист.

4. У разі зараження і вимагання грошей не платіть шахраям, оскільки тільки в 1 випадку зі 100 дані насправді вдасться повернути.

5. Користуйтеся антивірусом, як на ПК, так і на мобільному пристрої.

6. Регулярно робіть копії важливої інформації.

Джерело: www.zillya.ua