Як безпечно переходити дорогу

+IMG_7733

Щоб безпечно переходити дорогу, варто звертати увагу не лише на правила дорожнього руху, а й на додаткові обставини. Тому пропонуємо Вам  кілька порад від водіїв, як безпечно перейти дорогу.

Де можна переходити дорогу

Перш за все, заглянемо у Правила дорожнього руху (ПДР) і відкриємо 4 розділ «Обов’язки і права пішоходів». Пункт 4.7 чітко говорить: «пішоходи повинні переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземних і надземних, а у разі їх відсутності — на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч», а п. 4.8 – «якщо в зоні видимості немає переходу або перехрестя, а дорога має не більше трьох смуг руху для обох його напрямків, дозволяється переходити її під прямим кутом до краю проїзної частини в місцях, де дорогу добре видно в обидва боки, і лише після того, як пішохід упевниться у відсутності небезпеки». Тобто переходити можна у чітко встановлених місцях, а за їх відсутності – виключно перпендикулярно до руху автомобілів (тобто найкоротшим шляхом на інший бік).

Крім того, є ще пункт 4.14 ПДР, який забороняє пішоходам певні речі, а саме:

4.14.a) виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху;

4.14.б) раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід;

4.14.г) переходити проїзну частину поза пішохідним переходом, якщо є розділювальна смуга або дорога має чотири і більше смуг для руху в обох напрямках, а також у місцях, де встановлено огородження;

4.14.ґ) затримуватися і зупинятися на проїзній частині, якщо це не пов’язано із забезпеченням безпеки дорожнього руху.

В теорії все зрозуміло, а як бути на практиці?

Ось невеличкий інструктаж, навіть якщо Ви переходите дорогу на регульованому (коли є світлофор або регулювальник) переході:

→ Підійшовши до краю проїжджої частини дороги, подивіться ліворуч, потім праворуч, оцініть відстань та швидкість автомобілів, що наближаються. Знову подивіться ліворуч, якщо до переходу наближається автомобіль, який має Вас пропустити – спробуйте встановити з водієм зоровий контакт, або проаналізувати, чи автомобіль почав сповільнюватись. Тобто, Вам необхідно переконатись, що водій Вас помітив і почав вживати заходів для того щоб Вас пропустити (це якраз і буде повноцінне виконання п. 4.14.а ПДР).

→ Коли дорожнє покриття слизьке (дощ, сніг, ожеледиця), водій може почати вживати заходів до зупинки автомобіля, однак гальмівний шлях може виявитись довшим від очікуваного, якщо Ви помітили, що колеса у автомобіля почали блокуватись і він може не зупинитись перед переходом – краще від переходу відмовитись і зачекати повної зупинки автівки.

→ Після того, як Ви почали переходити дорогу, тримайте у полі зору автомобіль, на смузі якого Ви знаходитесь, але більше уваги починайте звертати на смугу, до якої наближаєтесь, якщо дорога двосмугова – аналізуйте поведінку автомобілів справа, якщо ж Вам необхідно подолати ще одну смугу, на якій автомобілі наближаються до Вас зліва – будьте уважні та обережні, оскільки автомобілі, які рухаються у попутному напрямку до того який зупиняється, Вас не бачать і Ви можете стати для них несподіванкою (хоча відповідно до Правил дорожнього руху, у таких ситуаціях водій зобов’язаний знизити швидкість, а за необхідності – зупинитись), тому врахуйте можливість пропуску «зіваки» на межі смуг.

→ Дійшовши до середини дороги, все повторіть відносно автомобілів, які наближаються справа.

пдр1

→ В жодному випадку не перебігайте дорогу!

→ Враховуйте також і ситуацію, коли на двосмуговій дорозі автомобіль, який Вас пропускає, хтось може вирішити обігнати. У будь-якому випадку, виходячи з-за габаритного транспорту, спочатку вигляніть і оцініть ситуацію на сусідній смузі, і лише тоді виходьте з-за габаритного транспорту. Те ж стосується і виходу на перехід, коли перед ним припарковано авто або росте велике дерево.

пдр2

 

пдр3

→ У темну пору доби користуйтесь світлоповертаючими елементами та носіть світлий одяг. Пам’ятайте: у чорному одязі Вас буде помітно лише за 30-50м, а у дощову погоду видимість може падати до 5-25м. Також, вночі при зустрічному роз’їзді фари автомобілів сліплять один одного, відповідно, Ви будете невидимими для водія практично до дистанції 10м.

пдр4

Костянтин Баранюк