Як розпізнати вибуховий пристрій

Підозрілі предмети та вибухові пристрої можна виявити будь-де: у  транспорті, сходових клітках будинків, біля дверей квартир, в установах і громадських місцях. Часто їх маскують під авторучки, мобільні телефони, гаманці, міні-магнітофони, дитячі іграшки.

Про те, що є небезпека вибуху, можна судити, якщо ви побачили:

– невідомий згорток або деталь в машині чи зовні – вибуховий пристрій може бути замасковано в пивній банці, пачці сигарет, іграшці, пляшці, може перебувати в обрізаній трубі, корпусі електробритви, молочному пакеті, в будь-якому пакунку або ящику;
– залишки різноманітних матеріалів, нетипових для цього місця;
– натягнутий дріт, шнур;
– дроти або ізоляційну стрічку, що звисають з-під машини;
– свіжі подряпини і жирні плями на склі;
– несподіваний незнайомий запах, наприклад, супової приправи (так пахнуть деякі вибухівки);
– у квартирі – сліди ремонтних робіт, ділянки з порушеним забарвленням, поверхня яких відрізняється від загального фону;
– чужу сумку, портфель, коробку чи інший предмет, який опинився поблизу вашого автомобіля.

Особливого ставлення вимагає безхазяйна валіза або коробка в транспорті, магазині, кінотеатрі.   Помітивши річ без господаря, зверніться до працівника міліції або охоронця, не торкайтеся до знахідки і не підпускайте до неї інших людей, уникаючи паніки. Для того, щоб вирізнити вибухові пристрої з-поміж усіх інших, варто запам’ятати їхні характерні ознаки:

– предмет незнайомий або незвичний для цієї ситуації чи території;
– від предмету лунають звуки (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), миготить індикаторна лампочка;
– є джерела живлення на механізмі або поряд із ним (батарейки, акумулятори тощо);
– предмет може бути підвішений на дереві або залишений на лавці.

 

Досяк

Юрій Досяк, боєць батальйону «Донбас»

Зовнішній вигляд вибухового пристрою обмежений лише фантазією того, хто його виготовляє, а також наявністю часу та наявними підручними матеріалами. Зрештою, вибухова сила також залежить від цих же факторів. Як правило, в місті у якості речовин, які здетонують вибуховий пристрій, використовують предмети, які можуть привернути увагу, зацікавити когось достатньо, щоб він ці предмети взяв. У зоні бойових дій в таких цілях часто використовують зброю, боєприпаси, техніку або навіть тіла загиблих. Під них кладуть гранату або міну і коли хтось перевертає чи піднімає їх – вибуховий пристрій детонує. Для самого вибухового пристрою можуть використовувати гранати, міни, снаряди та ін.

Одним з найпростіших і найпопулярніших способів є так звана «розтяжка», коли до кільця гранати прив’язують тонкий малопомітний шнурок (вусики на кільці при цьому відгинають, щоб воно легко вискакувало), а інший кінець шнура кріплять до нерухомого предмету (дерево, кілок), якщо розтяжка розрахована на те, що її зачеплять ногою, або ж до рухомого, наприклад двері, тоді вона спрацьовує при їх русі.

Наш сапер вчив нас, що коли знайшли розтяжку, то є правило: натягнутий шнур не перерізати, попущений не тягнути. Визначити тип розтяжки, а далі вже знешкоджувати відповідно до ситуації.

А взагалі золоте правило: побачили підозрілий предмет – зателефонуйте у відповідні служби, де є спеціалісти. Не ризикуйте життям намарно!

Оксана Княжик