Як вберегтися від отруєння чадним газом

В період опалювального сезону, коли відбуваються значні перепади атмосферного тиску, порушується тяга в димових і вентиляційних каналах, спостерігається найбільша кількість отруєнь чадним газом. Зокрема, з початку року від чадного газу потерпіло 67 людей, з них 20 дітей. На жаль, трапився один смертельний випадок.

Нагадаємо, що зі зниженням температури повітря зростає небезпека отруєння чадним газом. Так, у неділю, 23 листопада, о 23:57 год. на вул. Перекопська в квартирі отруїлися чадним газом двоє мешканців квартири, 1970 року народження (25% карбоксигемоглобіну) і 1995 року народження (10% карбоксигемоглобіну).

Потерпілих госпіталізували до Львівської обласної клінічної лікарні. Після проходження барокамери їх відпустили додому. Причина отруєння – з’ясовується. Працівники ПАТ «Львівгаз» тимчасово припинили подачу газу до квартири.

«З приходом опалювального сезону ситуація дещо погіршилась. З жовтня місяця у нас почались отруєння чадним газом. За рік трапилось 39 випадків, потерпіло 67 людей, з них – 20 дітей. На жаль, трапився один смертельний випадок в лютому на вул. Шевченка. Цьогорічна ситуація є дещо кращою, ніж минулого року: 42 отруєння, 81 потерпілий, 2 смерті.

Беручи до уваги аналіз, головними причинами є порушення правил експлуатації газового обладнання, порушення правил встановлення газового обладнання, недостатня тяга, перегрів пічки. У більше 20 випадках причини до кінця не встановлені. Це означає, що тяга працює, газове обладнання працює, але є євровікна, євродвері.

Зараз Львівська міська рада, спільно з ЛКП та ПАТ «Львівгаз», проводить роботу з перевірки та очищення димових каналів.  Але в більшості випадків сажотрусів просто не впускають в квартири. Це дуже серйозна проблема, адже під питанням – життя людей.

Ми ще і ще раз нагадуємо: чадний газ – це небезпечно. Сумна статистика свідчить про те, що, на жаль, люди легковажать і, відтак, потрапляють до медичних закладів. Тому просимо усіх пам’ятати ознаки отруєння чадним газом та, у разі їх виявлення, негайно викликати швидку медичну допомогу», – наголосив керівник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЛМР Віктор Іваніцький.

«Я хочу наголосити на основному правилі – для будь-якого горіння потрібен кисень, який є в повітрі. Тому, перш ніж запалити газовий прилад чи кинути дрова в пічку, треба створити доступ повітря. Якщо його не буде, через дуже короткий час воно вигорить, утвориться вакуум, повітря насититься вуглекислим газом, чадним газом, і люди в цьому приміщенні отримають отруєння.

Наші мешканці повинні зрозуміти просте правило: запалив сірник – відчини вікно. Бо основне – це притік повітря. Також не можна піддаватися моді і ставити витяжки чи вентилятори там, де є газові прилади. Вони просто витягують повітря з приміщення, створюється розрідження, і тоді цей чадний газ, який має через комин виходити назовні, починає затягуватися в приміщення. Люди самі не відчувають, як отруюються. Тому не можна встановлювати такі вентилятори, повинен бути природній відтік повітря. Тим більше, що чадний газ не має запаху.

І, звичайно, не слід самому лізти в комин. Бо часто, коли мешканці роблять ремонт, газовий прилад підключають до вентиляційного каналу замість димового. Тоді вони отруюють не себе, а своїх сусідів. Тому самовільно встановлювати газові прилади і підключати їх до вентиляційних каналів категорично заборонено.

Велике значення має вміння користуватися газовими приладами, тому потрібно робити інструктаж, особливо для винаймачів квартир.

Отож, основними проблемами у новобудовах є пластикові вікна, герметичні двері та електричні вентилятори», – зазначив начальник газового господарства м. Львова ПАТ «Львівгаз» Павло Сербан.

«Більшість випадків отруєння чадним газом трапляються в тих квартирах, де є невеликі приміщення. Найбільш швидкий розвиток отруєння чадним газом є у дітей, вагітних жінок, хронічно хворих старших людей. Основні симптоми отруєння – головокружіння, загальна слабкість, почервоніння обличчя, часте серцебиття, може бути мерехтіння чи двоїння в очах. Якщо з’явилися такі симптоми і в квартирі є газові прилади, то потрібно чітко розуміти, що треба викликати швидку.

Якщо це отруєння середньої важкості – може бути втрата свідомості від 1-2 хв, блювота. У важких випадках може бути червоне обличчя, довготривала втрата свідомості та судоми. Тоді треба негайно відчинити вікна, забезпечити доступ повітря, вивести потерпілого на свіже повітря, провітрити кімнату, розстебнути на потерпілому ґудзики чи ремені і викликати швидку.

Залежно від ступеня отруєння, лікування може зайняти від 1-2 сеансів в барокамері при легкому отруєнні до довгого перебування в реанімації. Часто потерпілі не хочуть, щоб випадки їх отруєння фіксувалися», – розповідає завідувач оперативного відділення станції швидкої допомоги Ольга Теницька.

Нагадаємо, чадний газ (окис вуглецю) – безколірний газ без запаху. Отруєння може статись під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових об’єктах. Велика кількість смертельних випадків відбувається у закритих приміщеннях з відсутнього вентиляцією, наприклад, в квартирах, де встановлені євровікна без повітрофільтрів та в гаражах.

Ознаки та симптоми отруєння чадним газом: головний біль, м’язова слабість, задуха, червоний колір обличчя, потьмарення свідомості. Тривала дія чадного газу може привести до смерті.

Перша допомога при отруєнні чадним газом: негайно викличте машину «швидкої медичної допомоги». Постраждалого необхідно винести на свіже повітря.

Б Е З П Е К А   Г А З О П О С Т А Ч А Н Н Я

Правила користування газовими приладами:

– Перед включенням газових пристроїв провітріть приміщення і на весь час їхньої роботи кватирку залишіть відчиненою.

– Спочатку необхідно піднести вогонь до пальника і тільки після цього відкрили кран на газовому приладі.

– Перш, ніж запалити пальники духової шафи газової плити, необхідно провітрити її змахами дверцят духовки, або залишити відкритою на 5-7 хвилин.

– Під час установки на плиту посуду з широким дном необхідно підставити конфорку з високими ребрами, інакше згоряння буде неповним.

– Закінчивши користуватись газовими приладами, закрийте крани чи вентиль на балоні, а потім – крани на самих приладах.

Основні застереження :

– Для ремонту газового обладнання залучайте лише спеціалістів газового господарства.

– Купуйте скраплений газ тільки в спеціалізованих підприємствах газового господарства.

– Не допускайте до користування газовими приладами дітей та осіб, які не пройшли інструктаж з «Правил безпеки в газовому господарстві».

– Не вносьте зміни в конструкцію газових приладів.

– Не відключайте автоматику безпеки і регулювання.

– Не використовуйте опломбовані чи відключені від газопостачання прилади.

– Не порушуйте кріплення газових приладів і газопроводів.

– Не використовуйте газові прилади не за призначенням.

– Не перекривайте частково чи повністю димові та вентиляційні канали, не змінюйте їх конструкції.

– Не підключайте і не переносьте самочинно газові установки в інші приміщення.

ЯКЩО ВИ ВІДЧУЛИ ЗАПАХ ГАЗУ

В приміщенні:

– негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;

– виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;

– організуйте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;

– викличте аварійну службу газу за телефоном “104”;

– з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками;

– повідомте людей, які знаходяться у приміщеннях, про необхідність негайного залишення приміщень;

– повідомте аварійну службу газу;

– організуйте провітрювання приміщень;

– не допускайте людей у загазоване приміщення;

– організуйте чергування біля входів загазованого приміщення до приїзду аварійної бригади газової служби;

– з прибуттям аварійної бригади служби газу дійте за їх вказівками.

У під’їзді або у підвалі житлового будинку:

– повідомте аварійну службу газу за тел.: “04”;

– організуйте провітрювання під’їзду (підвалу);

– не допускайте у загазовані приміщення людей;

– організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;

– з прибуттям бригади аварійної служби газу дійте за їх вказівками.

На вулиці (біля газового колодязя), біля газорозподільного пункту, біля газобалонної установки :

– повідомте аварійну службу газу;

– організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;

– не допускайте людей в загазовану зону.

Запам’ятайте! Категорично забороняється :

– проводити самовільну газифікацію будинку, перестановку, заміну та ремонт газового обладнання;

– проводити перепланування приміщень, де встановлені газові прилади;

– вносити зміни у конструкцію газових приладів, змінювати устрій димових вентиляційних систем (каналів), заклеювати вентиляційні канали, замуровувати “карман” і люки, що призначаються для очищення димоходів;

– вимикати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах.

Користуйтеся віконними кватирками для систематичної вентиляції приміщень.

Перевіряйте наявність тяги в димоходах опалювальних печей перед розпалюванням та під час роботи приладів.

Стежте за справністю припливно-витяжної вентиляції.

Вимагайте від начальників житлово-експлуатаційних контор перевірки вентиляції та димоходів не менше одного разу на квартал.

При відсутності тяги користуватися колонками, котлами для місцевого опалення, гарячого водопостачання та печами категорично забороняється.

Не розміщуйте баки для кип’ятіння білизни на звичайних конфорках газової плити. Посуд з широким дном потрібно встановити на спеціальні конфорки з високими ребрами.

Не дозволяйте дітям користуватися газовими приладами.

Не залишайте без нагляду газові прилади увімкненими навіть на короткий час.